wtorek, 22 sierpnia 2017

Żerują na zwierzętach i ludziach. Kleszcze gołębie.

Kleszcze gołębie mogą być równie niebezpieczne, co zwykłe. 

                          
                                                                                                                                      (fot. Wikimedia Commons/phil.cdc.gov/CC0)


"Obrzeżek: co to jest? 

Generalnie kleszcze, których nauka zna około 900 gatunków, dzielą się na trzy rodziny. Pluskwy ptasie to odrębna rodzina kleszczy miękkich, pozostałe - w tym te najbardziej znane, czyli pospolite - to tzw. kleszcze twarde. Obrzeżki różnią się od nich przede wszystkim tym, że żerują głównie na ptakach i mogą mieć wielu żywicieli, a nie tylko jednego do trzech. 

Łatwo je rozpoznać na podstawie wyglądu. Po pierwsze nie mają twardej główki, są mniejsze (osiągają maksymalnie 10 mm długości, podczas gdy inne gatunki dorastają nawet do 30 mm) i jako jedyne posiadają charakterystyczną jasną obwódkę wokół całego ciała. 

Trudno natomiast ich uniknąć, bo występują na wszystkich kontynentach poza Australią i Antarktydą. Z danych podawanych przez Państwową Inspekcję Sanitarną wynika, że ich obecność w domach i mieszkaniach odnotowano w zasadzie w każdym polskim mieście. 

Można je spotkać przede wszystkim tam, gdzie gniazdują albo nocują ptaki. Dla ludzi stają się groźne, kiedy ich podstawowego żywiciela zabraknie. Wtedy z gniazd, wieży kościelnych, gołębników czy kurników obrzeżki przenoszą się na strychy, poddasza i do mieszkań, ukrywając się we wszelkich możliwych szparach - we framugach okiennych, pod parapetami, progami i w szczelinach na podłodze, meblach, pod tapetami, w stertach dokumentów i wszędzie tam, gdzie mogą pozostać niezauważone."

Przeczytaj cały artykuł tutaj (kliknij)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz