środa, 16 marca 2016

Mózg gołębi: Zdolności nawigacyjne związane ze specjalnymi neuronami /// Pigeons' Brains: Navigation Abilities Linked to Special Neurons


Transkrypcja po polsku / Polish transcription:

Zawsze wiedzieliśmy, że gołębie mają dobry wewnętrzny kompas - teraz znaleźliśmy komórki mózgowe, które to udowadniają.

Naukowcy z Baylor College of Medicine odkryli w mózgach tych niewielkich ptaków 53 komórki neuronowe, które mogą faktycznie tworzyć biologiczny "system GPS", i z których każda wykazuje własną, charakterystyczną reakcję na pole magnetyczne Ziemi. Połączone informacje płynące z reakcji każdego neuronu na jego położenie na osi Północ-Południe i góra-dół mogą nie tylko dokładnie naprowadzać gołębia jak kompas, ale także nadawać mu współrzędne na mapie istniejącej w jego głowie.

Badacze przyznają, że te nawigacyjne neurony mogą nie być jedynymi mechanizmami, z których korzystają gołębie, aby dotrzeć do domu - szukają one także wskazówek w swoich uszach, oczach i dziobie. Najnowsze odkrycia nadają jednak badaniom dobry kierunek, w którym warto je dalej rozwijać.

Być może nadszedł też czas, żeby tych z nas, którzy nie potrafią nawet odnaleźć własnego samochodu po wyjściu z supermarketu, przestać wyzywać od "ptasich móżdżków".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz